k

JAK TO VŠECHNO ZAČALO…

Tento projekt vznikl na základě třech hlavních myšlenek:

  • většina dětí navštěvuje MŠ již třetím rokem
  • složení třídy je převážně chlapecké
  • většina témat se každoročně opakuje
  • obora a těsná blízkost naší MŠ s ní

Přemýšleli jsme, čím tento, pro většinu poslední rok v naší školce znetradičnit. V letošním roce poprvé zkoušíme zavést celoškolkový projekt, který má za cíl propojení jednotlivých oddělení. Měly by nám k tomu posloužit jednotlivé barvy přiřazené k různě dlouhým časovým úsekům. O to ,vymyslet něco zajímavého a zároveň nevybočujícího z celoškolkového projektu, bylo náročnější. Nakonec se nám to povedlo a tak vlastně vznikl celoroční projekt v III. oddělení.

POJĎME SI HRÁT NA INDIÁNY….

Konečně jsme se tu sešli po prázdninách a jsou z nás velcí předškoláci! První dny ve školce jsme se seznamovali hlavně s novými kamarády a novou třídou, ale také s novými pravidly a se vším, co nás letos před nástupem do školy čeká.

Co ale zůstalo stejné, je naše zahrada, kde jsme si užívali poslední krásné slunečné dny a poznávali nové kamarády z ostatních tříd.

barvinci_podzim 07 barvinci_podzim 09 barvinci_podzim 14 barvinci_podzim 15
camera Další foto...      

Letos se houbařská sezóna mimořádně vydařila, proto jsme i my s košíky vyrazili do obory. Učili jsme se rozeznávat jedlé a jedovaté houby, poznávali jsme základní druhy hub a pak si je ve třídě zkusili nakreslit.

barvinci_podzim 01   barvinci_podzim 02

Léto už pomalu skončilo, ale nám to vůbec nevadí, už se chystáme do školky.
A protože máme všichni moc rádi barvy a barvičky, rády si s nimi hrajeme a tvoříme z nich, paní učitelky se letos rozhodly, že i třídy budou mít barvičkové jméno .Ta naše se jmenujeme krásně – jsme Pastelky. A jako i všechny pastelky se spolu kamarádí, také my jsme se na začátku učili, jak se spolu kamarádit, neubližovat si, pomáhat ostatním dětem, dodržovat pravidla a ty nejmenší pastelky se naučily zvládnout den ve školce bez slziček a s úsměvem.

Zjistili jsme, že barvy jsou všude okolo nás – i v celé naší školce. V šatně, v umývárně, v jídelně, ve třídách ostatních kamarádů i v té naší. Spousta barev je také na zahradě, kterou máme z celé školky nejraději a v krásné oboře, kam chodíme na dlouhé procházky.

pastelky zari rijen 001 pastelky zari rijen 009 pastelky zari rijen 010
camera Další foto...    

Každý začátek je těžký, a ani u nás tomu letos nebylo jinak. Do třídy "Lentilek" nastoupilo 4. září dvacet nových dětí, v průběhu září další tři a ještě dvě holčičky nastoupí na konci listopadu a v lednu. Slziček a tesknění po rodičích bylo spoustu, ale naštěstí jako každý rok zapůsobila teplá náruč, spousta hraček a stavebnic, zahrada, a teď už se slzičky vyskytují jen výjimečně. Naše obavy , jak všechno zvládneme, se brzy rozplynuly, začalo se tvořit, zpívat, cvičit a rošťačit, venku děti nadchnul kolotoč, skluzavky, písek a tvořítka a pláč vystřídala pohoda a často i legrace. První měsíce ve školce jsou náročné, nejtěžší je odloučit se od svých blízkých, děti mají často jiný režim než doma, vstává se dřív, jí se v danou dobu, při jídle se sedí u stolu, nikam se neodbíhá, často musejí počkat, vždyť učitelky jsou jen dvě a dětí moc, ven se chodí každý den, pokud neleje jako z konve nebo mráz nepřesáhne - 10 stupňů Celsia. Všechno ochutnáme, po obědě čteme pohádku a odpočíváme. Spát se nemusí, ale po hodině a půl venku už někteří mrňouskové klimbají u polévky.:-D. Je prima, pokud děti pomáhají při oblékání a chválíme každou snahu u stolování, úklidu hraček .Díky tomu umíme spoustu říkanek, písniček, stihneme si i před svačinou zacvičit nebo popovídat v kroužku.

lentilky podzim 003 lentilky podzim 005 lentilky podzim 018 lentilky podzim 029
 camera Další foto...      

Zima se sněhem a mrazem vybízela nejen k zimním radovánkám, ale i sportům! S hudebním doprovodem jsme si alespoň ve třídě vyzkoušeli bruslení a krasobruslení (píseň Na bruslích) a s pomocí vyrobených papírových lyžích si vyzkoušeli slalom a skoky na lyžích. Zvládli jsme i střelbu s hokejkou a pukem na bránu! Venku na kopečku jsme si užili bobování a sáňkování. Koulování a házení sněhových koulí na cíl bylo další oblíbenou disciplínou! Musíme ovšem říci, že nejvíce nás děti překvapily statečným výstupem na „ledovou horu“! Jak jinak bychom mohli naše zimní téma ukončit než olympiádou a zlatými čokoládovými medailemi?

zimni olympiada 03 zimni olympiada 04 zimni olympiada 05 zimni olympiada 06
camera Další foto...